Jak przemawiać na weselu?
Przemówienia weselne stały się tradycją. Trudno sobie wyobrazić wytwornego wesela bez przemowy na cześć państwa młodych lub chociażby wspaniałych, długich toastów.
Tradycja przemówień weselnych
Tradycja przemówień na ślubach w naszym kraju sięga epoki staropolskiej. Układanie mów weselnych było prawdziwą sztuką, wymagało wiedzy, bystrości umysłu i umiejętności oratorskich. Dziś na ślubach nikt już nie popisuje się retoryką, ale pewne tradycyjne cechy przemówień weselnych pozostały.
Powitanie, czyli pierwsze przemówienie
Powitanie państwa młodych chlebem i solą to pierwsza okazja do podjęcia krótkiego przemówienia. Oprócz zwyczajowej formułki, którą wypowiadają rodzice: „Co wybierasz: chleb, sól czy pana młodego?” warto dodać kilka słów, np. wyrazić radość ze ślubu i złożyć oficjalne życzenia na nową drogę życia. Należy także zwrócić się do gości: powitać na sali weselnej i zaprosić do środka.
Za zdrowie państwa młodych
Na niektórych weselach formę przemówień przejęły rozbudowane toasty. Taki toast to krótkie życzenia, anegdota lub przypowieść zakończona wezwaniem do wypicia za zdrowie państwa młodych. Prawdziwe przemówienie weselne również zawiera na końcu toast, ale ma bardziej formalny styl. Tradycyjnie na weselu przemawia ojciec pani młodej, następnie ojciec pana młodego i świadek. Oprócz życzeń w przemowie mogą pojawić się dobre rady dla świeżo upieczonych małżonków, wspomnienia, delikatne żarty lub humorystyczne opowieści. Na końcu przemawia pan młody – dziękuje gościom za przybycie, rodzicom i wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc w zorganizowaniu wesela i kieruje kilka osobistych słów do swojej nowej żony.
Podziękowania dla rodziców
To jedno z najczęściej występujących przemówień na polskich weselach. Podziękowanie to wzruszające przemówienie dorosłych dzieci dla swoich rodziców. Zazwyczaj wywołuje wiele emocji. W przemówieniu warto wspomnieć o roli, jaką rodzice odgrywają w życiu państwa młodych i powiedzieć jak wiele znaczą, jak bardzo ich kochają. Przemówienie kończy się wręczeniem drobnych upominków dla rodziców.
Przemówienia weselne powinny być zwięzłe, zrozumiałe, ciepłe i szczere. Każde takie przemówienie to niezapomniana pamiątka dla nowożeńców.