Porady dla starosty weselnego
Starosta weselny to odpowiedzialne „stanowisko”. Oprócz wielu obowiązków starosta powinien także wygłosić mowę na cześć państwa młodych. Co powiedzieć w takim przemówieniu?
Kto może zostać starostą weselnym?
Urząd starosty weselnego ma długą tradycję sięgającą czasów średniowiecza. Nazywany bywał różnie, np. starszy wesela, marszałek, starszy drużba. Często był swatem pary, uczestniczył w zaręczynach i doprowadzał do zawarcia związku. Współcześnie starostą zwykle jest świadek, który już na sali weselnej staje się starostą weselnym. Starostą może też zostać członek rodziny np. ojciec chrzestny panny młodej lub pana młodego. Ważny jest charakter takiej osoby. Musi to być zaufany człowiek a jednocześnie dusza towarzystwa, osoba komunikatywna, z dobrą prezencją i z chęciami do pomocy podczas całego wesela.
Jakie są obowiązki starosty weselnego?
Starosta zajmuje się alkoholem na weselu, wznosi toasty i zachęca do zabawy na parkiecie, może śpiewać przyśpiewki czy wygłaszać dedykacje skierowane do pary młodej. Starosta powinien przedstawiać lub zapoznawać osoby, które się nie znają i zabawiać gości rozmową.
Przemówienie starosty weselnego
Poza wymienionymi obowiązkami starosta może wygłosić przemówienie. Warto taką przemowę napisać już wcześniej i dobrze się do niej przygotować.
Na wstępie starosta powinien przywitać gości weselnych i podziękować im za przybycie. Może także złożyć gratulacje dla rodziców państwa młodych za dobre wychowanie i przygotowanie wesela. W rozwinięciu przemówienia warto posłużyć się humorem, np. w zabawny sposób wymienić cechy dobrej żony i dobrego męża a dla kontrastu wymienić również cechy złej żony i złego męża. W zakończeniu należy przypomnieć o obowiązkach małżeńskich i życzyć młodej parze wielu lat życia w szczęściu i miłości.