Jak przemawiać na stypie?
Przyjęcie pogrzebowe to okazja do wspomnienia oraz pożegnania zmarłej osoby w gronie najbliższych. Co warto powiedzieć na stypie, aby godnie uczcić pamięć zmarłego?
Wspominanie zmarłego
Stypa, czyli przyjęcie pogrzebowe na cześć zmarłej osoby, to dobry czas aby spotkać się z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi. Aby takie przyjęcie miało odpowiednią oprawę, coraz częściej praktykuje się krótkie przemowy, wygłaszane przez krewnych i bliskich. Takie przemówienia nie tylko pozwalają godnie pożegnać zmarłego, ale także są dobrym sposobem na wyrażenie żalu czy na złożenie kondolencji. Mowy żałobne pomagają dostrzec, że ten, który odszedł, był ważny i kochany przez wielu ludzi.
Rozpoczęcie przemawiania
Na stypie każdy może przemówić – zarówno krewny, jak i przyjaciel. W dobrym tonie jest, aby ktoś z najbliższego kręgu rodziny rozpoczął przemawianie. Warto podziękować gościom za przybycie i wsparcie oraz wspomnieć zmarłego, np. powiedzieć jak bardzo będzie go brakowało wśród rodziny. Na koniec należy oddać głos kolejnej osobie. W przemówieniach na stypie mogą pojawiać się wspomnienia i historie związane ze zmarłym, jego charakterystyczne cechy, życiowe dokonania, marzenia itp. Można wspominać także zabawne chwile i opowiadać anegdoty rodzinne, które wzbudzą ciepłe myśli i pokrzepią żałobników.
Zachować godność
Te kilka godzin po pogrzebie to czas poświęcony przede wszystkim pamięci zmarłego oraz rodzinie. Stypa powinna przebiegać w godnej atmosferze. Wszyscy przeżywają śmierć bliskiego na swój sposób. W trakcie przemowy należy powstrzymać się od podejmowania pewnych tematów. Lepiej nie wspominać o sprawach spadkowych, okolicznościach śmierci czy jakichkolwiek konfliktach ze zmarłym, nawet jeśli miały one miejsce. Jeśli są jakieś sprawy, które trzeba podjąć po śmierci członka rodziny, przyjdzie na to czas po przyjęciu pogrzebowym.
Czasami nawet kilka słów o zmarłym daje więcej, niż kwiecista, ale niezbyt szczera mowa. Układając przemówienie na stypę warto o tym pamiętać.