Jak napisać mowę pogrzebową?
Mowa pogrzebowa jest zazwyczaj bardzo trudna do przygotowania. Wiąże się z dużymi emocjami, musi być doniosła i poważna. Co powiedzieć na pogrzebie?
Elementy mowy pogrzebowej
Mowa pogrzebowa różni się konstrukcją od zwykłej mowy okolicznościowej. Po zwrocie do żałobników następuje zwyczajowe przypomnienie powodu wygłoszenia mowy oraz osoby zmarłej. W tym fragmencie można napisać o dokonaniach zmarłego, jego zasługach i zaletach. Następnie mówca składa kondolencje rodzinie, wyraża żal i smutek oraz dziękuje żałobnikom za przybycie. Na końcu następuje pożegnanie ze zmarłym. Można w tym miejscu zapewnić, że pamięć o nim pozostanie na zawsze w sercach rodziny i przyjaciół.
Ton i styl mowy pogrzebowej
Nie można zapominać, że mowa pogrzebowa to oficjalne przemówienie. Język przemowy powinien być poważny, a nastrój wypowiedzi odpowiedni do sytuacji. Mowa pogrzebowa już z samej natury jest przygnębiająca. Warto jednak unikać nadmiernego patosu i sformułowań, które mogłyby pogrążyć rodzinę w rozpaczy. Proste i szczere słowa z głębi serca więcej znaczą niż nadmierne epatowanie smutkiem.
Kto przemawia na pogrzebie
Zwyczajowo na pogrzebach nie przemawiają najbliżsi zmarłej osoby, np. żona czy dzieci. Ten smutny obowiązek należy do najlepszego przyjaciela, bliskiego znajomego lub członka dalszej rodziny. Czasami na pogrzebie oficjalnie zabierają głos przedstawiciele stowarzyszeń, do których należał zmarły lub delegaci z miejsca pracy.
Dobre rady
Mów o zmarłym tylko dobre rzeczy, nie wspominaj żadnych wad ani spraw, które mogą być bolesne lub krępujące dla rodziny. Należy zachować szacunek dla pamięci zmarłego. Nie rozwlekaj ani nie przedłużaj niepotrzebnie przemowy. Mowa pogrzebowa powinna trwać standardowo 3-5 minut. Przećwicz przemówienie przed pogrzebem. W trakcie ceremonii emocje mogą być ogromne, dlatego warto być dobrze przygotowanym.
Mowa pogrzebowa nie jest sprawą łatwą. Jednak dobrze napisana potrafi sprawić prawdziwą radość w sercach pogrążonej w smutku rodzinie.