Ludzie w Twoim przemówieniu

Nie tylko słuchacze stanowią grupę zasługującą na twoją uwagę podczas przygotowań do przemówienia. Przede wszystkim Ci, o których będziesz mówił stanowić powinni punkt centralny twojej wypowiedzi.

W kilku punktach wypisz najważniejsze informacje na temat osoby, o której będziesz mówił:pierwsze wrażenie, dobre wspomnienia, ciekawe cytaty, śmieszne momenty oraz wygląd, charakterystyka.

Kolejną grupę twoich zainteresowań stanowić będą wszyscy, którzy udzielą ci ciekawych informacji na temat osoby, której poświęcasz swoje przemówienie. Skontaktuj się z nimi zanim zaczniesz budować tekst. Mogą dostarczyć Ci wielu ciekawostek. Oni sami poczują się wyróżnieni, że bierzesz ich pod uwagę w trakcie przygotowań do swojego przedsięwzięcia, chętnie wezmą udział w przygotowaniu niespodzianki, będą chcieli dotrzymać tajemnicy, a ty tym samym już na wstępie zdobędziesz kilku zwolenników wśród słuchaczy.

Ludzie zaangażowani w twoje wystąpienie to jednak przede wszystkim słuchacze! Twoje publiczne wystąpienie, w zależności od okoliczności ma kilka podstawowych celów: zaangażowanie odbiorcy, stymulowanie, zabawianie, przemawianie w ich interesie i nakreślenie celu.

Nie zawsze jednak przemawiasz o ludziach. Jako naukowiec będziesz prawdopodobnie częściej opowiadał na temat odkrycia, komputera, projektu, książki itd. W tym celu twoimi „pomocnymi przyjaciółmi” będą odpowiednie źródła, a ludźmi wspomnianymi przez ciebie – odkrywcy, inżynierowie pośrednio związani z tematem.